Init my variables
Home Contact Us 2015 Turf Cup About FC Europa Board
About Our Coaches
Our Teams
Training Overview
Age Groups
Tryout Information
Achievements
Forms/Club Info
Private Training
Sponsors
FCE Alumni
Injury Resource Ctr.
Photography

Acorn Hill Website Design
FC EUROPA TURF CUP TOURNAMENT

The FC Europa Turf Cup Tournament is for boys and girls U9-U16 travel teams in Premiere, A and B levels. There is a minimum of 3 games guaranteed with individual awards for 1st and 2nd place teams. All games played on synthetic turf fields in Chester and Montgomery Counties.

Schedules
Boys Weekend Girls Weekend
U9 - U16 BOYS
Feb. 28 - Mar. 1, 2015

REGISTRATION - coming APPLIED TEAMS: - coming
U9 - U16 GIRLS
March 7-8, 2015

REGISTRATION - coming APPLIED TEAMS: - coming
Primary Contact: Assistant:
Joe Levan
224 County Line Road
Wayne, PA 19087
Phone: 484-678-1432
Fax: 610-722-0800
jlevan@yscsports.com
John Hatt
1426 Marshallton - Thorndale Road
Downingtown, PA 19335
Phone: 610-466-7100
jhatt@unitedsports.net

Age Level Winner
U9 Championship PSC COA Swarm 05
U9 Elite Springfield Shamrocks
U10 Championship Horsham Dynamite
U10 Elite FC Revolution Dynamo
U11 Championship West Mont United SA 02-03
U11 Elite Continental FC Barca 02
U12 (11v11) Championship CES Calvert Crew White
U12 (8v8) Championship Nether United Xtremes
U12 Elite HFC Ready
U13 Championship Premier Strikers
U13 Elite Hulmeville SC Galaxy
U13 Premier Thunder Blitz Eindhoven
U14 Championship FC Europa Hotspurs 99/00
U14 Elite Fredricksburg Elite Impact 99
U14 Premier Thunder Blitz Ajax
U15 Championship FC Europa Surge
U15 Elite Syracuse Angry Monkeys
U15 Gold Capital Area 98 Black
U16 Championship Hershey 97 Orange Rush
U16 Gold North Union 97F Lady Cannons

Age Level Winner
U9 Championship Phila. Gunners
U9 Elite West-Mont United 04-05
U10 Championship Lehigh Valley United 03
U10 Elite Lehigh Valley United Gold
U10 Gold Football Phila. 03/04 Black
U11 Championship Rose Tree SC 1687 United
U11 Elite FC Europa Everton
U12 Championship West Chester United Predators
U12 Elite West Chester United Eagles
U13 Championship Ukrainian Nationals Chornomorets
U14 Championship FC Europa Gunners 99/00
U14 Elite Asphalt Green Wave Rangers
U15 Championship/A Warrington SC United 98/99
U15 Championship/B FC Europa X-Treme Crunch
U15 Elite/A FC Elite Spurs 99
U15 Elite/B Webster Dynamo BU15
U15 Elite/C Football of Phila. 98/99B Green
U16 Championship/A FC York 97 Elite
U16 Championship SDSA DE Union Fire
U16 Elite Coventry SA FC 98

Age Level Winner
U9 Championship HMMS Legends
U9 Elite West Mont United 03-04
U10 Championship Hockessin Galaxy
U10 Elite TEYSA Avalanche
U11 Championship Ukranian Nationals Blast
U11 Elite FC Revolution Force Black
U12 (11v11) Championship Morris United
U12 (11v11) Elite PA Rush
U12 (8v8) Championship Council Rock United FC Bucks Pride
U12 (8v8) Elite CRUSA Elite 2000
U13 Championship FC Pennsylvania Strikers
U13 Elite Deep Run Valley Storm
U13 Premier Penn Fusion SA '99 Girls
U13 Gold West Mont United SA Union
U14 Championship FC Europa Surge
U14 Elite Nether United '98 Hotshots
U14 Premier Roxborough Indians SC
U15 Championship HMMS Eagle FC '97 Blaze
U15 Elite Rose Tree SC '97
U16 Championship FC Revolution Blackhawks

Age Level Winner
U9 Championship PA Classics 03
U9 Elite MOT United Blue
U10 Championship Philadelphia SC Flash
U10 Elite Spirit United SC Academy
U11 Championship Haverford SC Boca Juniors
U12 (11v11) Championship FC Europa 00
U12 (8v8) Elite Lower Merion Quick Boys
U13 Championship Patriot FC Black
U13 Elite NJ Stallion Academy
U14 Championship Warrington SC United
U14 Elite FC Revolution Galacticos
U15 Championship FC Revolution Vipers
U15 Elite Wyoming Valley SC
U16 Championship FC Premier 96 Blue
U15 Elite United FC UFC Adidas